Ivona Zagajski
iz Odvjetničkog društva Marohnić, Tomek i Gjojić
istaknula je razlike između fizičkog i virtualnog PPA ugovora te rizike o kojima treba voditi računa, ali i rekla da treba imati na umu da se svaki pojedinačni ugovor radi po mjeri kupca i prodavača energije. Važno je odvagnuti rizike i prednosti, ali dugoročno koristi ovakve kupnje mnogo znače za tržište.


Željka Blatančić
iz Zagrebačke banke
rekla je da svjedoče sve većem broju zahtjeva za financiranje OIE projekata putem PPA ugovora, naročito u proteklih godinu dana, te da banke ubrzano rade kako bi se prilagodile toj promjeni na tržištu. Istaknula ja da je svakoj banci puno draži dugoročni ugovor i da uz dobar kreditni rejting kupca i solidan ugovor financiranje projekata OIE nije upitno.
Mislav Slade Šilović iz PwC Hrvatska rekao je kako je prije nekoliko godina bilo iznimno teško govoriti o PPA ugovorima i objašnjavati njihove dobrobiti, ali da je prema jako velikom broju zainteresiranih sudionika ove konferencije jasno da je i kod nas došlo vrijeme za brži i bolji razvoj PPA ugovora. Zainteresiranost svih za sigurnu opskrbu i dugoročnu kupnju energije po fiksnim cijenama potvrđuje aktualnost ove teme.
Tomislav Ćurković, direktor ENCRO-a podijelio je svoje iskustvo potpisivanja virtualnog PPA ugovora za vjetroelektranu koja će se uskoro graditi te naglasio da cPPA i PPA trebaju biti, kako i Europska komisija traži, jedan od glavnih poticaja za razvoj OIE. Poručio je kako njegova tvrtka u razvoju ima još 1000 MW, no kako razvoj tih projekata ovisi o donošenju nužnih podzakonskih akata. ENCRO, kao i ostali članovi OIEH, rekao je, ima velik broj projekta koji mogu potaknuti razvoj tržišta kao i ponuditi zelenu energiju. Daljnji razvoj će po njegovom mišljenju ovisiti o poticajima države, a novi model tržišta električne energije zahtijeva baš takav angažman države.
Jedna od možda najvažnijih tema konferencije RE-Source Croatia održane 17.3. u zagrebačkom hotelu Sheraton bila je kako omogućiti da zelenu, obnovljivu energiju po dugoročno fiksnim cijenama koriste i građani, ali i mala i srednja poduzeća. Jer to je u konačnici i cilj Europske unije koja je zbog energetske krize, uzrokovane ratom u Ukrajini, osmislila plan REPowerEU čijom se provedbom želi odmaknuti od fosilne i omogućiti veće korištenje obnovljive energije. Korporacije i tvrtke koje su prije te krize potpisale PPA ugovore o kupnji zelene energije izravno od proizvođača po fiksnim cijenama za višegodišnje razdoblje, su sretno i zadovoljno prebrodile najgore dane krize dok su se druge izložene divljajućim tržišnim cijenama gasile ili morale smanjivati proizvodnju.
Stoga je i nedavno predložena reforma tržišta koje određuje cijene električne energije otišla i korak dalje te omogućila da predloženi model omogući PPA ugovore i malim i srednjim poduzećima, koja su okosnica gospodarstva, a onda naravno i prema građanima.
Bila je to tema uvodnog predavanja Naomi Chevillard, iz SolarPower Europe koja je bila usmjerena na modele ostvarivanja ovog cilja. Energetske zajednice će imati veliku ulogu u razvoju PPA ugovora te je navela primjer sportskog kluba u Portugalu koji uz pomoć krovne solarne elektrane energijom napaja klub ali isto tako dijeli struju sa obiteljima i tvrtkama u krugu od 4 kilometra. No za te su poslove unajmili treću stranu, tvrtku koja za njih obavlja administrativni, tehnički i organizacijski dio projekta.
Osvrnuvši se na prezentaciju sudionik drugog panela Zoran Kordić, upravitelj energetske zadruge ZEZ je poručio kako je zadružni model ZEZ-a jako blizu europskoj viziji provedbe PPA ugovora od strane energetskih zajednica, ali da je potrebno ukloniti brojene administrativne poteškoće s kojima se organizacija entuzijasta i aktivista ne može nositi poput primjerice velike tvrtke koja ima i resurse i vrijeme potrebno za stvaranje PPA ugovora.
Uloga države je tu ključna, zaključila je Naomi Chevillard te napomenula kako i Europska komisija predviđa osnivanje posebnih državnih fondova koji bi služili kao garancije za stvaranje ovakvih ugovora te naglasila važnost smanjenja administracije.
Složio se tim i Marin Bekavac voditelj za procese i energiju, CEMEX Hrvatska, tvrtke koja globalno želi drastično smanjiti svoj ugljični otisak i omogućiti 100% korištenje zelene energije u svojim hrvatskim podružnicama. Do sada u Hrvatskoj nisu bili u mogućnosti potpisati PPA ugovor. Mnogo je razloga zašto no jedan od njih je velika količina energije koja im je na godinu potrebna. No isto tako je rekao da u Španjolskoj državni fond jamči financijsku potporu PPA ugovora koje potpisuje energetski intenzivna industrija te da u Španjolskoj tvrtka Cemex ima više desetaka potpisanih PPA. Nema potrebe izmišljati nove modele, treba samo kopirati uspješan tamošnji model te tako i Hrvatska može tako razviti željene volumene PPA ugovora.
Vladimir Sabo, direktor maloprodajnih rješenja za kupce, direktor društava E.ON
Energija i E.ON Plin je poručio kako je EON kao opskrbljivač električne energije, spreman svojim korisnicima biti partner u zelenoj tranziciji i ponuditi nove modele suradnje dostupnosti te energije, i kroz stvaranje PPA ugovora, no treba se naglasiti i kako je važan prihvat tih novih poslovnih modela na distribucijsku i prijenosnu mrežu.
Laurenz Vuchetich partner u Odvjetničkom društvo Batarelo Dvojković Vuchetich, potvrdio je koliko su izazovni ugovori PPA te istaknuo osnovne razlike ovih i ugovora koji se potpisuju s HROTE-om, a koji imaju visoku razinu sigurnosti. PPA ugovori s druge strane nose i mnogo više rizika te će pravna zaštita kupaca i opskrbljivača biti nešto na čemu će Europska komisija raditi u narednom razdoblju kako bi i ovi ugovori pružili poravnu i financijsku sigurnost svima.
Važna je uloga prve hrvatske virtualne elektrane KOER u dostupnosti zelene energije, potvrdio je Marko Lasić, njen direktor. Prvi agregator u Hrvatskoj nudi dodatne usluge u suradnji s operatorom prijenosnog sustava i to na smanjivanju potrošnje i povećanju potrošnje te na smanjivanju proizvodnje i povećanju potrošnje. To je specifična usluga koju nude industrijskim pogonima. Upravo su u fazi širenja modela PPA ugovora koji su dosad bili dostupni korporacijama a sada ih omogućavaju tvrtkama koje su veliki potrošači električne energije. Svoju ulogu vide u eliminiranju barijera prilikom ugovaranja ovih kompleksnih ugovora.
Na panelu o međunarodnoj kupnji energije velike su korporacije poput grčkog Mytilineosa pokazale kako su zahvaljujući kupnji zelene energije putem korporativnih PPA ugovora omogućile siguran nastavak svoje energetski intenzivne metalne industrije. Tvrtka je krenula i korak dalje te je postala i proizvođač obnovljive energije i razvija i više od 400 MW projekta u Hrvatskoj, istaknuo je Vincenzo Quinci, Head of Origination Europe for Renewables, MYTILINEOS S.A. Potvrdio je kao zelenu energiju kupuju unutar zemlje te da su mogućnosti virtualnih PPA ugovora izvrsne te češće potpisuju takve ugovore. Vincenzo Quinchi bio je sudionik trećeg panela na kojemu se govorilo o kupnji zelene energije putem virtualnih PPA ugovora izvan granica zemlje te na sigurnost takve kupnje i veliku kompleksnost takvih ugovora.
Dorota Debinska-Pokorska, partnerica u PwC Poljska u uvodnom je predavanju, kao i na panelu zaključila da ona osobno nije zagovornik ovakve kupnje upravo baš zbog brojnih rizika. Stvaranje PPA ugovora unutar zemlje je kompleksno, a prekogranični su dodatno zahtjevni upravo zbog različitih pravnih odredbi zemlja kupca i proizvođača zelene energije koji su smješteni u različitim zemljama. Upravo zbog različitih zakonodavstava i pripadnosti različitim energetskim tržištima ovakvi ugovori nose dodatni rizik. Uvijek je bolje energiju kupovati u zemlji, zaključila je, ali ako nije moguće drugačije kupujte preko granice, samo dobro provjerite sve- poručuje.
Složio se s tim i Branimir Beljan, Regional Relationship Manager, iz Danske Commodities te zaključio da je mudrije kupovati energiju unutar zemlje, ako je nema dovoljno onda je preporuka kupnja unutar regije jer zemlje regije obično dijele isto referentno energetsko tržište, što je primjerice za hrvatske tvrtke tržište Bosne i Hercegovine, Srbije, Slovenije. Ne preporuča kupnju energije iz Njemačke upravo zbog volatilnosti tržišta koje se očekuje u narednom razdoblju, a to su rizici koji se trebaju izbjeći budući se ovakvi ugovori potpisuju na razdoblje od 10 i više godina. S njim se složio i Aleš Jurak, Head of PV Product, uz tvrtke RESALTA d.o.o. iz Slovenije, koja uglavnom unutar regije potpisuje PPA ugovore, ali najčešće u zemlji u kojoj ima podružnice. Tvrtka je potpisala fizički PPA ugovor od 0.5 MW s Ljubljanskom zračnom lukom i smatra razvoj PPA ugovora bitnim za razvoj regije.
Lejla Mešić Suljić, PPA manager iz BayWa r.e. je istaknula i niz prednosti koje ovakva kupnja omogućava i navela da kompanija potpisala do sad oko 1.9 GW PPA ugovora i da su nedavno u Španjolskoj potpisali prvi europski agrosolarni PPA ugovor, virtualni PPA ugovor koji dokazuje svu učinkovitost ovih vrsta ugovora. Pojasnila je različite modele i rizike i podcrtala kako su ovi ugovori jedan od učinkovitih načina širenja obnovljive energije.