© Copyright 2022 | RE SOURCE Croatia HUB | All Rights Reserved | Powered by ICE STUDIO
Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Europske unije ili Europske komisije. Ni Europska unija ni Europska komisija ne mogu se smatrati odgovornima za njih.
Kako bismo pružili najbolje korisničko iskustva, koristimo tehnologije poput kolačića za pohranu i/ili pristup informacijama o uređaju. Pristanak na ove tehnologije omogućit će nam obradu podataka kao što su ponašanje pregledavanja ili jedinstveni ID-ovi na ovoj stranici. Nepristanak ili povlačenje pristanka može negativno utjecati na određene značajke i funkcije.
Re-Source CROATIA HUB
Status usklađenosti
Čvrsto vjerujemo da bi internet trebao biti dostupan i pristupačan svima, te smo posvećeni pružanju web stranice koja je dostupna najširoj mogućoj publici, bez obzira na okolnosti i sposobnosti.
Kako bismo to ispunili, nastojimo se pridržavati što je strože moguće Smjernica o pristupačnosti web sadržaja 2.1 (WCAG 2.1) konzorcija World Wide Web Consortium (W3C) na razini AA. Ove smjernice objašnjavaju kako web-sadržaj učiniti dostupnim osobama sa širokim spektrom invaliditeta. Usklađenost s tim smjernicama pomaže nam osigurati da web stranica bude dostupna svim ljudima: slijepim osobama, osobama s motoričkim oštećenjima, osobama s oštećenjem vida, kognitivnim poteškoćama itd.
Ova web stranica koristi različite tehnologije koje je imaju za cilj učiniti što je moguće dostupnijom u svakom trenutku. Koristimo sučelje pristupačnosti koje osobama s određenim invaliditetom omogućuje prilagodbu korisničkog sučelja web stranice (korisničkog sučelja) i dizajna prema njihovim osobnim potrebama.
Osim toga, web mjesto koristi aplikaciju temeljenu na umjetnoj inteligenciji koja radi u pozadini i stalno optimizira svoju razinu pristupačnosti. Ova aplikacija popravlja HTML web stranice, prilagođava njezinu funkcionalnost i ponašanje za čitače zaslona koje koriste slijepi korisnici i za funkcije tipkovnice koje koriste osobe s motoričkim oštećenjima.
Ako ste pronašli kvar ili imate ideje za poboljšanje, rado ćemo vam se javiti. Operaterima web stranice možete se obratiti putem sljedeće e-pošte info@oie.hr
Čitač zaslona i navigacija tipkovnicom
Naša web stranica implementira tehniku ARIA atributa (Accessible Rich Internet Applications), zajedno s različitim promjenama u ponašanju, kako bi se osiguralo da slijepi korisnici koji posjećuju s čitačima zaslona mogu čitati, razumjeti i uživati u funkcijama web stranice. Čim korisnik s čitačem zaslona uđe na vašu stranicu, odmah dobiva upit da uđe u Profil čitača zaslona kako bi mogao učinkovito pregledavati i upravljati vašom stranicom. Evo kako naše web mjesto pokriva neke od najvažnijih zahtjeva za čitač zaslona, uz snimke zaslona konzole s primjerima koda:
Optimizacija čitača zaslona: pokrećemo pozadinski proces koji uči komponente web stranice od vrha do dna, kako bismo osigurali stalnu usklađenost čak i kada ažuriramo web stranicu. U ovom procesu čitačima zaslona pružamo značajne podatke pomoću ARIA skupa atributa. Na primjer, pružamo točne oznake obrazaca; opise ikona koje se mogu izvršiti (ikone društvenih medija, ikone pretraživanja, ikone košarica itd.); smjernice za provjeru valjanosti za unose obrazaca; uloge elemenata kao što su gumbi, izbornici, modalni dijalozi (skočni prozori) i drugi. Dodatno, pozadinski proces skenira sve slike web stranice i daje točan i smislen opis temeljen na prepoznavanju slika-objekata kao ALT (alternativni tekst) oznaka za slike koje nisu opisane. Također će izdvojiti tekstove koji su ugrađeni u sliku, koristeći tehnologiju OCR (optičko prepoznavanje znakova). Za uključivanje podešavanja čitača zaslona u bilo kojem trenutku, korisnici trebaju samo pritisnuti kombinaciju tipkovnice Alt+1. Korisnici čitača zaslona također dobivaju automatske najave za uključivanje načina rada čitača zaslona čim uđu na web mjesto.
Ove su prilagodbe kompatibilne sa svim popularnim čitačima zaslona, uključujući JAWS i NVDA.
Optimizacija navigacije tipkovnicom: Pozadinski proces također prilagođava HTML web-mjesta i dodaje različita ponašanja pomoću JavaScript koda kako bi se web-mjestom moglo upravljati pomoću tipkovnice. To uključuje mogućnost kretanja web-mjestom pomoću tipki Tab i Shift+Tab, upravljanje padajućim izbornicima pomoću tipki sa strelicama, njihovo zatvaranje pomoću tipke Esc, aktiviranje gumba i veza pomoću tipke Enter, kretanje između radija i elemenata potvrdnog okvira pomoću tipki sa strelicama i ispunite ih razmaknicom ili tipkom Enter. Osim toga, korisnici tipkovnice pronaći će izbornike za brzu navigaciju i preskakanje sadržaja, dostupne u bilo kojem trenutku klikom na Alt+1 ili kao prve elemente stranice tijekom navigacije tipkovnicom. Pozadinski proces također obrađuje pokrenute skočne prozore tako što pomiče fokus tipkovnice prema njima čim se pojave i ne dopušta da fokus pomakne izvan njega.
Korisnici također mogu koristiti prečace kao što su "M" (izbornici), "H" (naslovi), "F" (obrasci), "B" (gumbi) i "G" (grafika) za skok na određene elemente.
Profili invaliditeta podržani na našoj web stranici
Siguran način rada za epilepsiju:ovaj profil osobama s epilepsijom omogućuje sigurnu upotrebu web-mjesta eliminirajući rizik od napadaja koji su posljedica bljeskanja ili treptanja animacija i rizičnih kombinacija boja.
Način rada za osobe s oštećenjem vida: ovaj način rada prilagođava web stranicu tako da bude pogodan za korisnike s oštećenjima vida kao što su slab vid, tunelski vid, katarakta, glaukom i drugi.
Način rada s kognitivnim poteškoćama: ovaj način rada pruža različite pomoćne opcije koje pomažu korisnicima s kognitivnim oštećenjima kao što su disleksija, autizam, CVA i drugi, da se lakše usredotoče na bitne elemente web stranice.
Način rada prilagođen ADHD-u: ovaj način rada pomaže korisnicima s ADHD-om i neurorazvojnim poremećajima da lakše čitaju, pregledavaju i usredotočuju se na glavne elemente web-mjesta, dok značajno smanjuje smetnje.
Način sljepoće: ovaj način rada konfigurira web mjesto tako da bude kompatibilno s čitačima zaslona kao što su JAWS, NVDA, VoiceOver i TalkBack. Screen-reader je softver za slijepe korisnike koji se instalira na računalo i pametni telefon, a web stranice moraju biti kompatibilne s njim.
Profil navigacije tipkovnicom (motorno oštećeni): ovaj profil omogućuje motorno oštećenim osobama da upravljaju web stranicom pomoću tipkovnice Tab, Shift+Tab i tipki Enter. Korisnici također mogu koristiti prečace kao što su "M" (izbornici), "H" (naslovi), "F" (obrasci), "B" (gumbi) i "G" (grafika) za skok na određene elemente.
Dodatne prilagodbe korisničkog sučelja, dizajna i čitljivosti
Prilagodbe fonta – korisnici mogu povećati i smanjiti njegovu veličinu, promijeniti njegovu obitelj (vrstu), prilagoditi razmak, poravnanje, visinu retka i još mnogo toga.
Prilagodbe boja – korisnici mogu odabrati različite profile kontrasta boja kao što su svijetli, tamni, obrnuti i jednobojni. Osim toga, korisnici mogu zamijeniti sheme boja naslova, teksta i pozadine, s više od sedam različitih opcija bojanja.
Animacije – osoba s epilepsijom može zaustaviti sve pokrenute animacije pritiskom na gumb. Animacije koje kontrolira sučelje uključuju videozapise, GIF-ove i CSS trepćuće prijelaze.
Isticanje sadržaja – korisnici mogu odlučiti naglasiti važne elemente kao što su poveznice i naslovi. Također mogu odabrati da istaknu samo fokusirane elemente ili elemente nad kojima lebde.
Isključivanje zvuka – korisnici sa slušnim uređajima mogu imati glavobolje ili druge probleme zbog automatske reprodukcije zvuka. Ova opcija omogućuje korisnicima trenutno isključivanje zvuka cijele web stranice.
Kognitivni poremećaji – koristimo se tražilicom koja je povezana s Wikipedijom i Wiki-rječnikom, omogućujući osobama s kognitivnim poremećajima dešifriranje značenja fraza, inicijala, slenga i drugog.
Dodatne funkcije – korisnicima pružamo mogućnost promjene boje i veličine pokazivača, korištenja načina ispisa, omogućavanja virtualne tipkovnice i mnoge druge funkcije.
Kompatibilnost preglednika i pomoćne tehnologije
Cilj nam je podržati najširi raspon preglednika i pomoćnih tehnologija što je više moguće, tako da naši korisnici mogu odabrati alate koji im najbolje odgovaraju, sa što manje ograničenja. Stoga smo jako naporno radili kako bismo mogli podržati sve glavne sustave koji čine preko 95% tržišnog udjela korisnika uključujući Google Chrome, Mozilla Firefox, Apple Safari, Operu i Microsoft Edge, JAWS i NVDA (čitači zaslona).
Bilješke, komentari i povratne informacije
Unatoč našim najvećim naporima da omogućimo bilo kome da prilagodi web stranicu svojim potrebama. Još uvijek mogu postojati stranice ili odjeljci koji nisu u potpunosti dostupni, u procesu su pristupa ili nema odgovarajuće tehnološko rješenje koje bi ih učinilo dostupnima. Ipak, neprestano poboljšavamo našu pristupačnost, dodajući, ažurirajući i poboljšavajući njezine mogućnosti i značajke te razvijajući i usvajajući nove tehnologije. Sve to ima za cilj postizanje optimalne razine pristupačnosti, prateći tehnološki napredak. Za bilo kakvu pomoć obratite se na info@oie.hr.