Nemate vremena, specifična znanja i financijska sredstva za razvijanje i gradnju vlastite elektrane za proizvodnju električne energije iz obno
vljivih izvora, a želite imati dugoročno sigurnu opskrbu i predvidive troškove struje u svojoj tvrtki? Rješenje je potražiti jednog od mnogobrojnih proizvođača ener
gije iz obnovljivih izvora i dogovoriti izravnu kupnju električne energije. Mnogobrojne tvrtke u svijetu upravo tako pokrivaju i do 100 posto svojih energetskih potreb
a i ne boje se rasta cijena električne energije, budući se ovim ugovorima dogovara njezina fiksna otkupna cijena za višegodišnje razdoblje.
Ovakva kupnja sve je popularnija i u Hrvatskoj, a ugovara se putem tzv. PPA korporativnih ugovora o kupnji električne energije. OIEH je prepoznao ovakvu praksu kao jedan od najvažnijih mehanizama za razvoj obnovljivih izvora energije i postao dio velike europske obitelji RE-Source Platforme posvećene razvoju PPA ugovora u EU.
RE-Source Platforma osnovana je u Bruxellesu 2017. godine i otad se bavi koordiniranjem aktivnosti za promicanje boljeg okvira za korporativno korištenje obnovljivih izvora energije na EU i nacionalnoj razini te pomaže u realizaciji punog potencijala obnovljivih izvora energije u Europi. RE-Source Platforma svake godine organizira međunarodnu konferenciju koja je postala središnje mjesto susreta kupaca i proizvođača električne energije iz obnovljivih izvora, a prošle je godine OIEH bio nacionalni partner konferencije te je čast da otvori konferenciju RE-Source Platform 2022. u Amsterdamu po prvi put pripala Hrvatskoj.
OIEH je postao i nacionalni hub RE-Source platforme, odnosno mjesto znanja i susreta dionika obnovljivih izvora energije posvećenih razvoju PPA ugovora. Tim povodom Malgosia Bartosik, koordinatorica RE-Source Platforme poručuje:
“Platforma RE-Source zadovoljna je partnerstvom s OIEH-om na uspostavi RE-Source huba u Hrvatskoj. Svijet s nultom neto stopom emisija ugljika cilj je Platforme RE-Source. Čak 75% naših emisija vezano je uz energiju, stoga je prelazak na potpuno dekarbonizirani energetski sustav i podupiranje poduzeća u njihovu pristupu čistoj električnoj energiji u središtu postizanja klimatski neutralnog gospodarstva do 2050. Globalni prelazak na čistu energiju mora napredovati puno brže nego danas. Iako je problem globalan, moramo ga riješiti na lokalnoj razini. Radujemo se suradnji s našim hrvatskim partnerima na promicanju i provedbi novih rješenja za unaprjeđenje klimatske politike. Za napredak tog ambicioznog cilja ključna će biti učinkovita suradnja između kupaca i prodavača zelene energije i lokalnih vlasti.“
Razvoj PPA ugovora iznimno je važan i Europskoj komisiji koja smatra da oni trebaju imati središnju ulogu u strategiji Europe za postizanje ciljeva zelenog plana u području obnovljivih izvora energije i klime. Poduzeća u komercijalnom i industrijskom sektoru čine oko polovicu svjetske potrošnje električne energije. Energetski intenzivne industrije, srednje i malo poduzetništvo, gradovi i lokalne vlasti aktivno istražuju načine dekarbonizacije i elektrifikacije vlastite potrošnje energije. S obzirom na to da su energetske potrebe industrije u Hrvatskoj ogromne, ne čudi interes koji ova industrija ima za kupnjom zelene energije proizvedene u našoj zemlji.
Maja Pokrovac, direktorica OIEH ističe:
“Energetska kriza traži od nas inovativne pristupe rješavanja problema visokih cijena električne energije. Jasnije je nego ikada da jedino razvoj domaće, zelene, sigurne energije vodi ka energetskoj samodostatnosti. PPA ugovori omogućuju da se domaći potrošači i proizvođači obnovljive energije povezuju kroz joint venture, kroz zajednički projekt stvaranja novog OIE projekta i tako nastupaju prema bankama. Državni natječaji su iznimno važni, ali bez razvoja PPA neće biti željenog rasta OIE. Da bi banke projektno financirale elektrane na OIE koje nemaju poticaje, zahtijevaju da se krediti osiguravaju prihodima od minimalno 60 posto, sa čvrstim PPA ugovorima. U tom lancu profitiraju svi i proizvođači OIE, i potrošači, financijske institucije, ali i država. Zadovoljni smo što je i krovna europska platforma RE-Source prepoznala djelovanje OIEH u poticanju razvoja obnovljivih izvora energije i radujemo se novim, zajedničkim uspjesima i novim PPA ugovorima u Hrvatsko i u regiji.”
Iako su europske tvrtke ovome cilju bile posvećene i prije ruske agresije na Ukrajinu u 2022., zbog energetske krize prouzročene ovim ratom, Europa je postavila nove i brže ciljeve postizanja energetske sigurnosti ali do danas su korporativni PPA ugovori potpisani samo u polovini država članica EU-a.
Korporativno tržište nabave energije iz obnovljivih izvora brzo se širi diljem Europe, a do siječnja 2023. je ugovoreno 26GW kapaciteta, što predstavlja 4% ukupne instalirane solarne energije i 6% ukupno instalirane snage vjetroelektrana. Samo u 2021. godini ugovoreno je gotovo 8GW kapaciteta obnovljivih izvora energije. To je tržište koje eksponencijalno raste i koje može znatno doprinijeti europskim klimatskim ciljevima ako se uklone regulatorne prepreke.
Hrvatske tvrtke koje potpisuju PPA ugovore pridružuju se velikoj svjetskoj zajednici korporacija posvećenih tranziciji na zeleno poslovanje. Prema posljednjem popisu inicijative RE100 čak 380 najvećih svjetskih kompanija potpisalo je deklaraciju o 100-postotnom pokrivanju svoje energetske potrošnje električnom energijom iz obnovljivih izvora.
OIEH u ožujku organizira prvu RE-Source Croatia konferenciju posvećenu temi PPA ugovora. Prvi put će se na jednom mjestu susresti sadašnji i budući proizvođači i kupci zelene energije. Bit će to prigoda za prijenos znanja o procesu izravne kupnje električne energije od proizvođača iz OIE, pravne savjete za sklapanje PPA ugovora, razmjenu vrijednih iskustava tvrtki koje su već realizirale svoje PPA ugovore, kao i uvid u europsku i svjetsku praksu koju će prezentirati predstavnici RE-Source platforme iz Bruxellesa.