Zamislite da možete znati koliki će biti iznos vašeg računa za potrošnju električne energije za svaki mjesec u narednih 20 godina i još možete biti sigurni da ta električna energija dolazi od proizvođača iz obnovljivih izvora. Upravo to omogućavaju PPA ugovori (Power Purchase Agreement). U Hrvatskoj i zemljama regije su tek u povojima, a Europska komisija im daje iznimno važno mjesto u razvoju energetskog tržišta u Europi. Ovakve ugovore su do sad potpisivale uglavnom korporacije, veliki potrošači električne energije, koji su tako ostvarivali dugoročnu sigurnost opskrbe energijom te promicalo prelazak na 100% obnovljivu energiju. Za to im je bila potrebna velika količina energije pa su takve ugovore korporacije potpisivale s velikim proizvođačima, primjerice velikim solarnim ili vjetroelektranama.
Građanima, energetskim zajednicama te malim i srednjim tvrtkama takva kupnja nije bila dostupna. Europska komisija to planira promijeniti i u nedavno predloženoj reformi tržišta električne energije daje na važnosti poticanju razvoja ove vrste ugovora. Cilj je dobrobit sigurne kupnje zelene energije putem PPA ugovora omogućiti svima u Europskoj uniji.
Na RE-Source Croatia konferenciji, prvoj u regiji o PPA ugovorima, govorit će se o dostupnosti ovakve vrste kupnje energije svima. Stručnjaci iz i Hrvatske pojasnit će važnost PPA ugovora za gospodarstvo, građane i za razvoj OIE projekata. Prenijet će i svoja iskustva u sklapanju različitih vrsta PPA ugovora.
Kako su PPA ugovori povezani s razvojem projekata OIE?
PPA (Power Purchase Agreement) je ugovor o kupoprodaji između kupca i proizvođača energije. Ugovoriti se može kupoprodaja energije koja se već proizvodi ili će se proizvoditi iz postrojenja obnovljivih izvora koje je u izgradnji. PPA ugovori obično se potpisuju na razdoblje od 10 do 20 godina.
PPA ugovorom se može ugovoriti kupnja energije iz postojećeg postrojenja OIE koje je prethodno bilo pod ugovorom o državnim poticajima (feed-in tarifa) pa tako PPA može zamijeniti istekli ugovor.
Sve češće se kupci i proizvođači obnovljive energije unaprijed dogovore oko buduće izgradnje novih OIE projekata te tako zajednički nastupaju prema financijskim institucijama koje temeljem toga prihvaćaju financijski podržati razvoj projekta. Zato PPA ugovori postaju nezamjenjivi za razvoj obnovljivih izvora energije pa ne čudi što i Europska komisija smatra da su ključni za razvoj sektora i energetsku samodostatnost.
PPA ugovori su iznimno kompleksni, a s obzirom na to da već dugo postoje na korporativnom tržištu uz njih je vezan velik broj stručnih i slabo poznatih pojmova.
U suradnji s RE-Source Platformom donosimo pregled najvažnijih PPA pojmova koji su bitni za lakše razumijevanje ove kompleksne teme.
Vrste PPA ugovora
Prema nekim klasifikacijama postoji čak 14 različitih modela nabave zelene energije. O njima će u uvodnoj prezentaciji konferencije RE-Source Croatia govoriti Stefano Miriello, savjetnik za javne politike europske RE-Source Platforme. Zasigurno dva najvažnija oblika su fizički i vritualni PPA.
Fizički PPA (eng: Physical PPA/Sleeved PPA)
Fizički PPA ugovor, poznat i kao sleeved PPA ugovor u kojem se elektrana OIE i kupac nalaze na istoj elektroenergetskoj mreži. Kod fizičkog ugovora proizvođač električnu energiju doslovno isporučuje preko treće strane krajnjem kupcu. Kako se ovdje radi o fizičkim isporukama energije, postoji i dodatni trošak zbog sudjelovanja treće strane kojoj se plaćaju usluge prijenosa energije.
Virtualni ili Financijski PPA (eng: Virtual/ Financial PPA)
Ugovor se ne odnosi na fizičku isporuku električne energije, ali obično uključuje Jamstva podrijetla. Električna energija se tada u potpunosti plasira na tržište, a kupac nabavlja 100% energije od proizvođača prema tržišnoj cijeni. No, ako je cijena na tržištu veća od one ugovorene kroz PPA ugovor, razlika se nadoknađuje kupcu.
Međunarodni PPA (Crossborder PPA)
U svojoj je osnovi Cross-border PPA uglavnom virtualne naravi, no zbog različitih regulatornih područja može biti izrazito kompleksan. Ipak, zahvaljujući njima moguće je kupovati dostatnu količinu obnovljive energije iz primjerice susjednih zemalja.
On-site PPA
On-site PPA je ugovor između kupca i proizvođača električne energije koji podrazumijeva proizvodnju i potrošnju električne energije na istom mjestu. Ova je vrsta PPA uobičajena za male elektrane poput krovnih solarnih elektrana ili pak onih na nadstrešnicama parkirališta. U ovom slučaju proizvedenom električnom energijom napaja se objekt na kojemu se solarni paneli nalaze.
Off-site PPA
Off-site PPA je ugovor između proizvođača električne energije i kupca pri čemu se električna energija proizvodi na lokaciji koje nije u blizini kupca. Ova je vrsta PPA uobičajena kod velikih OIE projekata i podrazumijeva da kupac proizvedenu električnu energiju dobiva putem prijenosne mreže.
PPA struktura
Proizvođač i kupac potpisuju ugovor kojim se definira koliko će se proizvedene energije i po kojoj cijeni kupiti odnosno prodati. To može biti 100% proizvedene energije, ali može biti i manje. Ta se energija sukladno odredbama ugovora treba isporučiti u dogovorenom roku. Tako su nastale neke od najvažnijih PPA struktura.
Baseload PPA (eng: Baseload PPA)
Baseload PPA podrazumijeva isporuku fiksne količina električne energije tijekom određenog vremenskog razdoblja. Kako obnovljivi izvori energije imaju varijabilnu proizvodnju ovdje rizik leži na strani proizvođača jer mora isporučiti dogovorenu količinu energije. Ako je proizvodnja slaba i ne može ispuniti obveze kroz svoje postrojenje, dogovorena količina nabavlja se s tržišta.
Pay-as-produced (PAP) – Plaćanje prema proizvodnji
Ovo je najčešća PPA struktura. U toj strukturi, kupac kupuje bilo koji obim proizvedene električne energije u OIE postrojenju u bilo kojem trenutku.
Pay-as-forecasted – Plaćanje prema projekcijama
Ova vrsta isporuke energije podrazumijeva da kupac preuzima količinu energije koja je „predviđena“ izračunom prethodnog dana, odnosno kupac zna kolika je količina proizvodnje „predviđena“ dan unaprijed.
Ostali važni PPA pojmovi
Jamstva podrijetla iznimno su važna za kupnju zelene energije kao i ugovori o razlici. I jedni i drugi sastavni su dio terminologije PPA ugovora.
Offtaker
Kupac obnovljive energije u PPA ugovorima.
GoO or GO – Jamstva podrijetla
Jamstvo podrijetla instrument je definiran u europskom zakonodavstvu, a služi kao oznaka električne energije iz obnovljivih izvora. Svrha mu je da kupci električne energije imaju informacije o njezinom izvoru. U mnogim se slučajevima Jamstvo podrijetla koristi kao instrument vlasništva za prijenos „zelene dobrobiti” od proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora s prodavatelja na kupca.
Contracts for Difference (CfD) – Ugovori o razlici
U CfD-u dvije strane sklapaju ugovor o trgovanju financijskim instrumentom. U svijetu obnovljivih izvora energije takav je financijski instrument električna energija. Mehanizmi CfD-a široko su korišteni kao mehanizam vladinih potpora, gdje projekti OIE sudjeluju na dražbi i daju ponude za cijenu. U okviru mehanizma CfD-a projekt OIE prodaje svoju energiju veleprodajnim spot tržištima. Ovisno o kretanju spot cijena, postoje razmjene novčanih tokova između proizvođača i druge strane, koja je obično državni subjekt. Ako je iznos tržišne, odnosno referentne cijene, po kojoj proizvođač prodaje svoju energiju, iznad dogovorene izvršne cijene, proizvođač će vratiti razliku. Ako je referentna cijena ispod izvršne cijene, kupac će vratiti razliku.
Ovo je pojašnjenje osnovnih pojmova u vezi PPA ugovora i dobro će vam doći za lakše praćenje konferencije. Interes je velik, a više od 300 prijavljenih sudionika potvrđuje važnost ovog događaja za informiranje i educiranje o kupnji energije izravno od proizvođača iz obnovljivih izvora energije.