Prošlogodišnji nagli porast cijena električne energije osobito je teško pogodio industrijski sektor. Tvrtke s velikim energetskim potrebama našle su se izrazito nepovoljnom položaju te čak ni s izgradnjom vlastitog projekta obnovljive energije, poput krovne solarne elektrane, često nisu bile u mogućnosti pokriti svu potrošnju vlastitom proizvedenom energijom. One koje nisu imale svoju proizvodnju energije u potpunosti su bile ovisne o tržištu. Jedno od rješenja, kojim brojne tvrtke u svijetu pokrivaju i do 100% svojih potreba, kupnja je dostatne količine električne energije iz obnovljivih izvora izravno od proizvođača. Sve više tvrtki u Hrvatskoj se odlučuje za ovu opciju, a kupovinu ugovaraju putem ugovora o izravnoj kupnji energije (PPA – Power Purchase Agreement). Budući da se njima ugovara fiksna cijena električne energije te se potpisuju na razdoblje od pet do dvadeset godina, ovi ugovori pružaju mnogo veću sigurnost od kupnje energije po promjenjivim tržišnim cijenama. Ovi su ugovori toliko popularni da se samo njima posvećuju konferencije koje okupljaju tisuće sudionika.

Konferencije RE-Source Platforme

RE-Source Platform, krovna europska organizacija posvećena razvoju PPA ugovora (power purchase agreement), organizirala je prvu RE-Source konferenciju 2017. godine, a ove godine organiziraju svoju sedmu konferenciju.

PPA ugovori iznimno su važni za razvoj obnovljivih izvora energije te omogućuju da se potrošači i proizvođači obnovljive energije povezuju kroz zajednički projekt stvaranja novog OIE projekta i tako nastupaju prema bankama. Gigavati novih OIE projekta izgrađeni su u Europi zahvaljujući ovim ugovorima. Podaci ukazuju i na to da se ukupni ugovoreni kapacitet zahvaljujući PPA ugovorima u 2022. gotovo udvostručio u odnosu na 2020. godinu.

Zato iz godine u godinu raste interes za konferencije posvećene PPA ugovorima. Tako ove je godine nevjerojatnih 1300 sudionika prijavilo sudjelovanje na konferenciji RESource2023 26. i 27. listopada 2023. u Amsterdamu, a njeni će sudionici kroz brojne panele raspravljati o modelima nabave zelene energije, razvoju obnovljivih projekta, preprekama i barijerama, ali i velikim potencijalima koje nude korporativni ugovori za kupnju zelene energije. Predstavnici Europskog parlamenta, Europske komisije, veleposlanstava te internacionalnih korporacija poput Google-a, Amazona, Apple inc, IKEA-e, Microsofta redovito dolaze na ovu iznimno važnu konferenciju. Bez razvoja obnovljivih izvora energije nema niti razvoja PPA ugovora pa predstavnici banaka i drugih financijskih institucija, kao i svi veliki proizvođači obnovljive energije ne propuštaju dolazak na konferenciju

RE-Source Croatia HUB na konferenciji RESource2023

OIEH je prošle godine bio nacionalni partner konferencije te je čast da otvori konferenciju RE-Source Platform 2022. u Amsterdamu po prvi put pripala Hrvatskoj. Nedugo nakon ove konferencije OIEH je postao i nacionalni HUB RE-Source platforme, odnosno mjesto znanja i susreta dionika obnovljivih izvora energije posvećenih razvoju PPA ugovora u Hrvatskoj i regiji.

Kao nositelj imena RE-Source Croatia HUB, OIEH je 17. ožujka 2023. u Zagrebu organizirao prvu RE-Source Croatia konferenciju s više od 300 sudionika.

OIEH je i ove godine ponosni nacionalni partner konferencije RESource2023 koja posebno važan naglasak stavlja na razvoj nacionalnih PPA tržišta. RE-Source Platforma surađuje s brojnim nacionalnim udruženjima uz čiju su pomoć organizirane brojne slične nacionalne konferencije o kvalitetnijem razvoju PPA ugovora. Uz predstavnike HUB-a SEE (HUB Jugoistočna Europa) iz Bugarske na panelu Market zoom in: Croatia & SEE konferencije RESource2023 sudjelovati i Maja Pokrovac, direktorica OIEH.

PPA ugovori za građane te mala i srednja poduzeća

Razvoj PPA ugovora iznimno je važan i Europska komisija smatra da trebaju imati središnju ulogu u strategiji Europe za postizanje ciljeva Zelenog plana. Revizija europskog tržišta električne energije poseban naglasak stavlja na razvoj PPA ugovora te naglašava da trebaju biti dostupniji svim potrošačima uključujući malim i srednjim poduzećima, kao i građanskim inicijativama.

Energetske zajednice će imati veliku ulogu u razvoju PPA ugovora, a neki su već započeli s ovom praksom. Jedan sportski klub Portugalu uz pomoć krovne solarne elektrane energijom pokriva svoje potrebe, a ostane mu i dovoljno električne energije za dijeljenje. Struju tako dijeli s obiteljima i tvrtkama u krugu od 4 kilometra. No za te su poslove unajmili treću stranu, tvrtku koja za njih obavlja administrativni, tehnički i organizacijski dio projekta.

Uloga države je tu ključna, a Europska komisija predviđa osnivanje posebnih državnih fondova koji bi služili kao garancije za stvaranje ovakvih ugovora, naglasila je na konferenciji RE-Source Croatia Naomi Chevillard iz SolarPower Europe.

PPA tržište raste iz godine u godinu no važno je uklanjati prepreke i barijere. Regulatorna nesigurnost može donijeti nestabilnost na tržište PPA ugovora kao što je bio slučaj s prošlogodišnjim određivanjem gornje cijene prihoda za tehnologije iz obnovljivih izvora. To je poslalo pogrešan signal ulaganjima, a ako nema novih projekata OIE nema niti novih PPA ugovora. Detaljnije o konferenciji i programu pročitajte OVDJE.